į pradžią turinys susisiekite  
Grožis iš gamtos » Augalai augalėliai ir jų nauda
Paprastoji trūkažolė, o savybės ne paprastos

Paprastoji trūkažolė (lot. Cichorium intybus) arba paprastoji cikorija melsvais žiedais papuošia laukus vidurvasarį. Tai augalas, kuris itin vertinamas sergančiųjų diabetu:  dėl augale esančio inulino mažėja cukraus kiekis kraujyje, taigi tai yra ir puiki diabeto profilaktikos priemonė.

plačiau
 
Gaurometis - ne tik vyrų arbata

Birželio pabaigoje pražydo gaurometis. Besidomintiems egzotiškomis arbatomis ko gero teko girdėti Ivan čai pavadinimą.  Dar kiti girdėjo pavadinimą ožkarožė, lietuviška žalioji arbata. Iš tiesų tai pagarsėjęs augalas. Senovėje  šią arbatą ruošė ir gėrė Rusijoje ir eksportavo į kitas šalis.

Sakoma, kad šis augalas neabsorbuoja iš aplinkos kenksmingųjų medžiagų. Vitamino C jame daugiau nei erškėtuogėse. Augalas turi daug taninų, gleivių, todėl ši žolelė naudinga esant skrandžio opaligei. Gaurometis  ramina nervus,  gydo prostatos ligas, pasižymi bendru priešvėžiniu poveikiu.

Skubėkime rinkti, kol dar nevisai pražydo: žydintys augalai visas savo gyvybines jėgas, taigi ir vaistingąsias medžiagas koncentruoja žieduose.

plačiau
 
Raugerškis. Sveika ir skanu!

Vaistingos raugerškio uogos  plačiai naudojamos konditerijos pramonėje, likerių ir vynų gamyboje bei maisto ruošime. Jų  karčiai – rūgštus skonis primena citriną. Iš šviežių vaisių verdamos skanios uogienės, sirupai, kompotai, drebučiai, spaudžiamos sultys. Taip pat uogos marinuojamos ir sūdomos, ruošiami pikantiški padažai prie mėsos patiekalų.  Gerai išdžiovintos uogos naudojamos vitaminingoms arbatoms ruošti, o permaltos –  kaip maloniai rūgštus prieskonis mėsos patiekalams, sriuboms, padažams bei  salotoms gardinti. Vidurinės Azijos šalyse, Kaukaze  raugerškio uogomis skaninamas plovas, kupatai, avienos šašlykas, liulia-kebabas ir daugelis kitų patiekalų. Jauni raugerškio lapai naudojami salotoms, sriuboms ir marinatams gaminti.

plačiau
 
Raugerškis kosmetologijoje

Raugerškis – Jūsų grožiui. Ar tai įmanoma? Taip!

Kosmetiniai produktai su vaistınguoju raugerškiu pasižymi stipriu priešuždegiminiu, antiseptiniu ir tonizuojančiu poveikiu.

Ekstraktai iš raugerškio uogų ir šaknų naudojami veido, kūno ir plaukų priežiūros gaminiuose. Su raugerškio pagalba įmanoma atsikratyti pigmentinių dėmių, strazdanų ir netgi spuogų!

plačiau
 
Kaulažolė. Vaistinė taukė.

Kaulažolė- dažniausiai taip vadina  žmonės šį augalą (vaistinė taukė – lot. Symphytum officinale L.) , ieškodami priemonės gyjimui po traumų - kaulų lūžių, patempimų, išnirimų.

 

Kaulų lūžiams gydyti vaistinės taukės arba kaulažolės preparatai vartojami išoriškai  tol, kol kremzlinis audinys užpildys lūžio tarpus. Kaulažolės šaknų preparatai pagreitina ląstelių regeneraciją organizme ir yra puiki priemonė po kaulų lūžių, gal būt todėl ir toks liaudiškas šio augalo pavadinimas.

plačiau
 
Gyslotis – laikas rinkti

Pamenate gyslotį arba kaip vadinome vaikystėje - trauklapį, kurio lapą dėdavome ant nubrozdintų kelių?

Gyslotis gydymui naudojamas nuo neatmenamų laikų. Jo lapai pasižymi bakteriocidiniu, priešuždegiminiu poveikiu, naudojami žaizdoms, sumušimams gydyti, sustabdyti kraujavimui, dedama į atsikosėjimą lengvinančius mišinius.

 

 

plačiau
 
Sveika, skanu, nemokamai! Susipažinkime: miškinis skudutis maistui

Sveika, skanu, nemokamai.


Ar taip tikrai būna? Būna! Šįkart pristatome dar vieną skanėstą tiesiai iš pievos - miškinį skudutį. Atrodo, kad pavadinimas gali būti kilęs nuo šio augalo koto, kuris primena senovinio instrumento - skudučių - vamzdelį. Tačiau tai tik linksmi pamąstymai.

plačiau
 
Pražydo jonažolės

Karšta ir saulėta vasara tarsi neprimena, kad už kelių mėnesių ateis tamsios depresijos metas. O tada geltonai pražydę sudžiovinti  jonažolių žiedai bus vertinga žaliava antidepresinei arbatai ruošti.

plačiau
 
Linų sėmenys gerai savijautai

Linų sėmenys- rodos paprastas, neįdomus ir plačiai žinomas, be to, pigus produktas, jokio ypatingo skonio… Kam jis?

Taip jau būna, kad tai, kas šalia, lengvai prieinama, tarsi neįdomu. Kur kas geriau, kai kažką įsigijame brangiai, siunčiamės iš toli, perskaitome stebuklingas produkto savybes atskleidžiančius aprašymus, arba dar geriau- kai išrašo gydytojas, gal būt kaip kompensuojamą preparatą.

Juokaujame. Tiesa ne visai tokia. Jei kalbame apie linų sėmenis, tai išties yra produktas, vartojamas nuo senų laikų, auginamas mūsų geografinėje platumoje, o gerų ir vertingų savybių turintis tiek daug, kad kai kuriems iš užjūrių atvežtiniams produktams nėra nei ko lygintis.

plačiau
 
Pakvipo žemuogių pievelės

Žemuogėse gausu organinių rūgščių, karotinoidų, tanidų, pektinų, ląstelienos, vitaminų C, P, B1, K, karotino, eterinio aliejaus, mineralinių medžiagų.

Tokie sausi faktai apie bene kvapniausią, vertingiausią, raudonai prisirpusią, tarsi mažas kraujo lašelis uogą - žemuogę.

Sakoma, kad suvalgius stiklinę žemuogių pusei sezono organizmas apsirūpina geležies atsargomis.

plačiau
 
1   2   3   4   >  >>